>>ZPĚT NA HLAVNÍ STRÁNKU<<


Přehled povelů postupně tak, jak je Gerrýska začínáme učit. Časem provedu aktualizaci stavu, jak nám povely dopadly a jestli je Gerrýsek zvládnul a jak.

Občas zapomenu aktualizovat nebo nějaký povel zapomenu zaznamenat a dojde mi to až po čase, takže pak datum neodpovídá přesně.



2-2018

"Toč"
Agility povel - změna směru směrem od psovoda.
Jedná se o alternativu stranových povelů, které jsme se rozhodli nepoužívat. Defaultně se pes stáčí k psovodovi a pokud potřebujeme od psovoda, tak nebudeme mít dva poveli "Levá" a "Pravá", ale jen jeden, "Toč", který dle situace znamená totéž.

1-2018

"Hlídej"
Povel pro jednu disciplínu z poslušnosti.
Úkolem psa je hlídat a střežit svěřený předmět. Nesmí si všímat kolemjdoucích, dokud se nepřiblíží nebezpečně blízko. Pak na ně má vrčet a štěkat a jasně dát najevo, že hlídá. Nesmí se nechat od předmětu odlákat a pokud se nechá, tak se musí hned k předmětu vrátit a pokračovat v hlídání.
Po třech měsících nácviku kupodivu Gerry pochopil, co má dělat, i bez pomoci figuranta (cizího člověka), která je při nácviku tohoto povelu téměř nezbytná. Tohle se mu podařilo celkem dobře pochopit a dokáže hlídat. Je potřeba vypilovat přesnost a odhodlanost, ale jsme na nejlepší cestě.

8-2017

"Štěkej - Štěkni"
Povel pro jednu disciplínu z poslušnosti.
Pes musí umět na povel začít štěkat. Na netu je spousta návodů, které se holedbají tím, že jsou stoprocentní apod. a že rozštěkat psa je velmi snadné.
Na Gerryho nefungovalo nic a rozhodně to nebyla chyba špatného provedení. Horko těžko se cca po půl roce rozštěkal na figuranta na obranách. Za plotem, když hlídá, tak na procházející lidi a psy také štěká bez pobízení zcela automaticky.
Doma nás má za nejposvátnější tvory na světě a prostě by si nedovolil nejen na nás štěknout, ale i štěkat v naší přítomnosti je pro něj něco nepatřičného. Asi i štěkot bere jako útok a proto bylo tak strašně těžké mu to vysvětlit a naučit.
Nakonec se povedlo přes zavřené dveře, kdy na nás přímo neviděl a velmi opatrně si na povel, který zná z obran a vlastně ví, co chceme, dovolil opatně poblafávat. Od tud už bylo našlápnuto k úspěchu, ale cesta byla ještě dlouhá. Muselo se pomalu přidávat na intenzitě, aby se z blafání stal štěkot a pomalu se přiotvíraly dveře, aby bylo vidět víc než jen ruka s pamlskem. Pak se teprve mohlo přistoupit ke změně místa - nejmíň měsíc se štěkalo zásadně v předsíni a jinde to prostě nešlo.
Po ročním tréninku jsme ve stavu, že na povel "Štěkni" (ne Štěkej, aby se to nepletlo s Čekej) Gerry neochotně asi na třetí výzvu štěkne poté, co napředd zkusí zabublat, jestli to nebude stačit, ale hlavně u toho dělá divadlo - vyskakuje do výšky, lehá si a poskakuje dokola. To musíme odbourat. Ještě nás čeká dost práce.

7-2017

"Zóna"
Agility povel - na sestupné zóny na Kladině a na Áčku
Jedná se o upozornění pejska, jak se má zachovat. Že se po něm chce něco víc, než jen aby jako hulvát seběhl dolu a už vůbec ne přeskočil sestupnou zónu (barevně zvýrazněná část překážky, které se při závodech pes musí dotknout, jinak se to považuje za chybu). Gerrýsek je pes jak tele a Agility je primárně určené pro menší psy, především Border kolie. Velcí psy často přeskakují jak nástupní zóny (hlavne na Áčku, potřebují se nahrou vydrápat), tak sestupné (opět hlavně na Áčku, kde je pro ně problém tu velkou váhu svého těla ubrzdit). Je spousta metod a postupů, jak to psy naučit, jedním z nich je zastavovaná zóna, že pes se musí dole zastavit, zadníma na zóně a předníma už na zemi, takže je jistota, že se zóny dotknul. U kladiny to máme jasné, tam je menší úhel, tam zastavujeme, u Áčka stále váháme. Tam je pro Gerryho zastavit fyzicky obtížné, tak váháme, jestli nedělat zónu sbíhanou, což je mnohem obtížnější na kontrolu a psí důslednost a Gerrýsek je dost paličák a svéhlavý... uvidíme.

7-2017

"Vpravo/pravá"
Agility povel - jako "Okolo", ale s určením směru , kam po skoku zatočit.
Časem přijde i povel "Vlevo/levá" a pak "Okolo" vypustíme... nebo necháme doprava -> pravá a doleva bude -> okolo... uvidíme, sila zvyku u psovoda je silná věc a tady mám spíš já problém nezapomínat povel používat
Nakonec od stranového povelu upouštíme. Je to zbytečné a během parkuru těžko uvědomitelné jak pro psovoda, tím spíše pro psa.
Pes se defaultně stáčí vždy ke psovodovi a zavedeme povel "TOČ" pro stáčení od psovoda.

6-2017

"Ťap"
V sedě podání/položení pejskovo levé packy do nastavené dlaně, popř. na nadzdviženou nohu či na koleno.
Asi po měsíci po zvládnutí "Pac" jmse přidali obdobu pro druhou nohu. Přestože "Pac" bylo drilované jak blázen a trvalo to dlouho naučit a Gerrýsek nikdy na "Pac" nepodal špatnou nohu (jak by mohl, učili jsme jen tu jednu, správnou), tak po přidání povelu "Ťap" to občas splete. Neplete tak, jak by člověk čekal, že na ťap podá místo levé tu naučenou pravou, ale naopak na pac podává levou. Divné. Ale do hlavy mu nevidíme. Přibližně po měsíci občasného procivčování to zvládá rozlišovat cca na 70% spolehlivost an rpvní dobrou, pokud se splete, tak se opraví.

20.5.2017

"Pac"
V sedě podání/položení pejskovo pravé packy do nastavené dlaně, popř. na nadzdviženou nohu či na koleno.
Téměř po roce se vracíme k povelu, který jsme na začátku vynechali, aby si Gerry nekazil přivolání a sezení a taky aby neuměl škemrat (místo toho drcá čumákem - "ňufá", pokud na sebe chce opravdu hodně vehementně upozornit). V tento okamžik je "pac" pro něj úplně nový povel a dokáže jej krásně oddělit a nedává "pac" bez vyzvání. Resp. dokonce mu to trvalo déle, než bychom čekali, než začal pac dávat (cca 14 dní, některým pejskům cvik sedne a dají ho po prvním nácviku...), takže "pac" je povel, který musí jednoznačně zaznít a Gerry nad ním přemýšlí a dělá jej s rozvahou (prozatím). Samozřejmě dále bude následovat "ťap" (jako pac, ale levou tlapkou), ale nemáme kam spěchat.

1.3.2017

"Koník"
Jeden z mnoha "triků", na který jsme taky zapomněli. Gerrýska navedu jako na slalom mezi nohama ze zadu a když proleze půlkou těla, tak se rozjedeme a synchronizovaně "jedeme" a cváláme jako na koníkovi. Gerrýsek je samozřejmě kůň :-) a já jezdec-běžec. Docela ho to baví :-)

1.3.2017

"Ovladatelnost na dálku II."
Základní ovladatelnost na dálku jako je sedni, lehni, vstaň a přivolání, jsme už zvládli, takže se posouváme dál. Začneme s ovládáním pohybu na dálku. Budeme mít pejska na dálkové ovládání :-) Začínáme s rozjezdem a zastavením na dálku.

1.3.2017

"Odkládání za chůze"
Přitvrzujeme. Za chůze odkládáme do sedu i do lehu, přivoláváme k sobě i k noze za pokračující chůze.

1.2.2017

"Záda"
Anglický povel "back" mi při běhu agility parkuru nějak nejde přes pysky, takže používáme dvouslabičné české "záda". Gerry po přeskočení překážky pokračuje za zády a je na mě, abych ho stihnul předběhnout.
Ušetří se tím čas jedné otočky (na čelo) při přendavání psa na druhou ruku (aby běžel na druhé straně psovoda, na rukou našeho čtyřicetikilového drobečka nenosíme).

1.2.2017

"Nahoru"
Pokyn k překonání agility překážky typu "kladina" a "houpačka". Jsou hodně podobné, tak to asi nebudeme rozlišovat.

1.2.2017

"Hoplá"
Pokyn k překonání agility překážky typu "dálka".

1.2.2017

"Kruh"
Pokyn k překonání agility překážky typu "kruh".

1.2.2017

"Slalom"
Pokyn k překonání agility překážky typu "slalom". Takže máme jeden povel (slalom) pro dvě věci - viz povel Slalom níže. Jednak na agility a druhak jako cvik "kličkování mezi nohama".

1.2.2017

"Pomalu"
Gerry spomalí, ať dělá, co dělá. Většinou teda chůze, ale používáme i když moc rychle hltá granulky a funguje to.
Zavedli jsme to především kvůli chůzi ze schodů, ale příkaz se hodí i na agility, aby Gerrýsek nepřeskakoval dotykové zóny, hlavně na "Áčku".

1.1.2017

"Do bedny"
Jako "přines", ale hračka se odnese do bedny na hračky, kam patří. Gerrýsek musí po sobě uklízet :-)

1.1.2017

"Přines"
Nácvik klasického aportu. Nosíme hračky, aportovací čínku a trénujeme např. i pamlsky (klobásky apod.).

1.1.2017

"Do auta"
Povel používaný v podstatě od začátku. Gerrýsek naskočí do auta, otočí se a lehne si, aby mohl být připoután.

1.1.2017

"Kočička"
Není to příkaz, ale čistě pojmenování toho zajímavého zvířátka, co nám leze na zahradu, občas do boudy a nechce si hrát a místo toho provokuje z vrcholku plotu popř. za plotem.
Jakmile se řekne "kočička", nastane šílenství a urputné hledání kde, kde... asi tak o 300% intenzivnější výsledek, než při povelu "syčák".

1.1.2017

"Syčák"
Označení figuranta při obranách. Pokyn, aby Gerry zbystřil a očekával nebezpečí nebo nějakou akci. Funguje třeba při vyslání na zahradu, aby zkontroloval, jestli tam někde není "syčák".

7.12.2016

"Drž"
U přetahování Gerrýsek už uměl na povel počkat "Čekej", než je mu povoleno zakousnout se do přetahovadla "Drž", popř. ukončit hru "Pusť" - viz níže "Drž - Pusť" a "Pusť".
Teď trénujeme na povel "Drž" i držení v klidu, v pozici v sedě, držení čehokoliv v puse. Hračka, míček, aportovací činka, salám.... Salám je přípravný krok na následné aportování. Bohužel aportovaný pamlsek zatím je buď sežrán nebo odmítnut vzít do pusy ze strachu, že nesmí být sežrán. Tak zatím procvičujeme to držení a pomalu budeme pokračovat k aportu pochutin.

10.11.2016

"Za"
Doplňující povel na Agility k povelu "Hop" a "Okolo". Gerrýsek překážku oběhne okolo bočnice a skáče do protisměru proti původnímu směru, odkud se k překážce přibíhalo. Přibližně někdy od sedmi měsíců začal Gerrýsek na agility skákat už přes nízké překážky, aby ho to nepřestalo bavit.

23.10.2016

"Áčko"
Jak Gerrýsek roste a zlepšuje dovednosti při nácviku Agility, tak postupně zařazujeme nové prvky. Teď to je nově Áčko, nebo-li přelezení poměrně strmé, ale dostatečně široké překážky, přičemž nejtěžší asi bude Gerrýskovi vysvětlit, že se z Áčka neskáče a že dolu musí hezky pomalu a až úplně úplně dolu. Počáteční strach pomohly snadno překonat pamlsky a už jen pilovat a procvičovat. Zatím jen opatrně a pozvolna, abychom nepřetěžovali klouby.

22.10.2016

"Ovladatelnost na dálku"
Nechali jsme se inspirovat úkoly, které na soutěži v ovladatelnosti měli starší psi a začínáme trénovat ovladatelnost na dálku. Je to běh na dlouhou trať a vzdálenost se musí zvětšovat velmi opatrně a postupně. Prozatím jde nejlépe na dálku "sedni", o něco hůře "lehni", kdy Gerrýsek udělá směrem vpřed několik kroků než lehne a moc nejde "vstaň/stůj", kdy tento povel Gerrýsek má zažitý i s pozicí před psovodem (v tento okamžik bez pamlsku se před psovoda stáší i při povelu "vstaň" u nohy) a téměř vždy dojde až ke mě. Máme na čem pracovat.
Update: cca po dvou měsících Gerrýsek zvládá povely na dálku v pohodě. Jak slovně, tak gesty a to i zpoza rohu.

27.9.2016

"Couvej"
Pozvolný nácvik. Zatím jen u nohy a na pamlsky tlačené pod čumákem směrem k hrudníku a jen pár kroků. Ze začátku Gerrýsek o pár krocích ztratí směr a vybočí do strany. Asi bude chvilku trvat, než to bude brát jako povel, který zvládne bez navádění.

22.9.2016

"Okolo"
Doplňující povel na Agility k povelu "Hop". Po přeskočení překážky (Gerrýsek prozatím stále jen porbíhá branky bez skákání, kvůli kloubům) následuje otáčka o 180° kolem bočnice, u které je psovod.

6.9.2016

"Hají"
Obdoba cviku "Mrtvola", ale přišlo mi morbidní nacvičovat tenhle cvik pod tímhle názvem. Jeden z nejoblíbenějších Maxíkovo cviků. Tak snad se bude líbit i Gerrýskovi. Zatím mu jde nácvik celkem dobře. Než to bude perfektní, tak to nějaký ten den zabere.

1.9.2016

"Chytej"
Jen upozornění na to, že pamlsek přiletí vzduchem. Granulky jdou chytat docela blbě, ale u piškotků je úspěšnost po první sérii nácviku 90% :-) Mlsoun jeden.
Aktualizace 18.9.2016 - paničce se nelíbí dvouslabičný povel, takže zavedla paralelně "Mlask". Já bych asi zvolil spíš "Ham", ale myslím si, že "Chytej" se bude hodit do budoucna univerzálnějc, až budeme požadovat chycení něčeho jiného než pamlsku - znělo by blbě, až na hozený míček nebo hračku bych křičel "Mlask" nebo "Ham" :-)

6.9.2016

"Kuk"
Při naklikávání/nabíjení clickeru (klikací pomůcka, co cvaká jako propiska, ale hlasitěji - označuje pro psa správné chování, po kliknutí musí přijít odměna) jsme velmi rychle přešli z toho, že pejsek dostává granulku zadarmo na to, že musí udělat alespoň něco - pohled do očí. Nicméně to pejsek nemá moc rád a je potřeba to procvičovat tak často, jak to jde a já nejsem úplně clicker fanda, takže na to máme povel "Kuk". Řekl bych, že na povel to Gerrýskovi jde mnohem lépe a udrží pohled i po krátkém cvičení několik sekund. Na clicker to byly jen milisekundy a nelepšilo se to. Nicméně povel se považuje za takový trochu násilný přístup, zatímco clicker označuje psovi správné chování a pes vlastně vše dělá dobrovolně a nenásilně pozitivně motivovanou cestou. Ale pokud to je psovi nepříjemné, tak se blbě motivuje, jít po nepříjemné cestě. Zatímco na příkaz se plní i nepříjemné věci, jako např. koukání do očí, ukazování zoubků, kapání kapek do očí, vybírání ospalek z očí (těch očí je nějak moc) nebo prohmatání ocásku kvůli zálomkům apod. Ne vše co po pejskovi chceme, se mu musí nutně líbit.

20.8.2016

"Bum"
Na výcvikovém táboře bylo dost času na čtení moudrých knížek a studium nějakých základů různých postupů výcviků. Rozhodl jsem se zařadit cvik na zvykání na velké rány, aby se pejsek nelekal. Možnosti jsou například zaplavení negativním podmětem (folding) - velmi nedoporučovaný způsob, který se ale dřív hojně užíval, ale taky mohl psa totálně zkazit, kdy se pes vystaví negativnímu vlivu v takové míře a tak dlouho, až si na něj zvykne, protože nemá jinou možnost (například zavřít psa do klece na celý den na střelnici). Cesta pozitivní motivací je taková, že na příchod zvuku upozorňuje povel "Bum", přijde rána a pak odměna. Rána nesmí být moc velká, postupně se intenzita zvišuje a rozetupy mezi ránami jsou dostatečné, aby byl čas na kontrolu, jestli se pes nevylekal a jestli ránu dokázal zpracovat v klidu. Na ránu používáme bouchnutí dvou prkýnek o sebe.

20.8.2016

"Slalom"
Čistě proto, aby Gerýsek nezahálel a abychom ho učili něco nového, tak jsem začali se "Slalomem". Jedná se o jednoduchý spíše cvik než povel, ale na povel se to určitě brzy vypracuje. Gerrýsek sedí předsednutý jako při zakončení povelu "Ke mě" a na povel "Slalom" začínáme kolem pravé nohy rozkročeného psovoda dozadu, zezadu mezi nohami, otočka kolem levé nohy psovoda dozadu a opět mezi nohami před psovoda a otočit do sedu. Zatím je to cvik proto, že Gerrýska taháme na granulky (luring) než aby si plně uvědomoval, co dělá za cvik. Už se dá utáhnout i bez prokrmení celým cvikem a odměnit až na konci (po týdnu). Ale stále zatím potřebuje ukazovat. Všechno chce svůj čas a zrovna tohle ho nechci drilovat, je to povel-blbůstka na odreagování a pobavení.
Aktualizace 18.9.2016 - nakonec jsme si museli, po měsící tahání na pamlsky bez pokroku, vzít na pomoc klikr a do dvou dnů Gerrýsek začal zvládat celý slalom jen na slovní povel bez mezipamlsků. Zkrátka jen bylo potřeba mu to pořádně vysvětlit.

17.8.2016

"Jdeme"
Bylo nám doporučeno místo "K noze" používat jiný povel pro rozejití. Tak jsme pro tento úkon přešli na "Jdeme" a jde se.
S Maxíkem jsme "K noze" měli univerzálně na všechno. Pes prostě má být u nohy a když se nejde, tak pes u nohy sedí, když se jde, tak je u nohy za chůze. Když je pes daleko, tak na povel "K noze" přijde a sedne si. Ale není problém mít dvojí povel pro úkon rozejití se nebo pak povel přeučit a "Jdeme" opustit.


Během pobytu na výcvikovém psím táboře Javorová skála 2016 jsme přidali pár povelů, které Gerrýsek ještě neznal - z nácviku poslušnosti, stopování a obran:
10.8.2016

"Drž - Pusť"
Figurant provokuje Gerrýska nějakým lákadlem, např. chlupatou dečkou či kusem koženého pásu. Po zakousnutí Gerrýsek nesmí pustit ani překusovat. Povel se zruší povelem "Pusť". Oba povely trénujeme i při běžném přetahování.

10.8.2016

"Stopa"
Začali jsme s nácvikem stopování. Dělání velkých čtverců s pamlsky, pak menších pak protahovatna stopy atd... Zahájení hledání, poopř. povzbuzení je povelem "Stopa".
Úkol je, aby Gerry našel všechny pamlsky, poopř. nevyšel ze čtverce / nesešel ze stopy.

28.7.2016

"Hledej"
Zatím jen součást níže uvedeného cviku "deka". Asi to pak bude mít komplexnější význam, prozatím to je povel, aby Gerry šel hledat odhozenou granulku.

28.7.2016

"Deka"
Z hodiny "Pozitivní motivace" jsme si odnesli domácí úkol - "šejpováním" naučit Gerrýska povel "Deka". Jde o to, že na všechno musí Gerry přijít sám. Pomocí clickeru (cvakátko, kterým dáváme pejskovi najevo, že udělal něco dobře a že přijde odměna - dřív to stálo tři koruny na pouti, teď to je věda a zverimexy na tom rejžujou, stejně dobře poslouží i hlasitě cvakající propiska) označujeme progres. Takže hodíme na zem deku a jakmile se Gerry přiblíží, tak "klik" a odměna. Pak až když dá na deku packu, další odměna, až když dá obě, pokud už mu to hodně nejde a nemůže najít další krok, tak ho odvoláme (hodíme odměnu stranou a zavelíme "hledej") a zkusíme znovu, nebo až az chvilku, aby mu z toho nešla hlava kolem. Deka musí být speciální, jen na tento účel, pak jí sklízíme. Jakmile se dobereme beze slov k cíli, tak Gerry dostane bonus, pochvalu a je odvelený. Pak na povel "Deka" bude přesně vědět, co dělat, jít si lehnout na svojí oblíbenou deku. A bude to dělat rád a i bez povelu ;-) (Třeba někde na výletě, když ho budeme potřebovat odložit)

24.7.2016

"Tunel"
Gerrýsek zbožňuje probíhání tunelem. Když má možnost a je na cvičáku rozchod, tak si tunely probíhá i jen tak, pro zábavu. Tento povel jsem ho nemuseli dlouho učit, po několika málo zopakování přesně věděl, co ten povel znamená a co má udělat.

21.7.2016

"Hop"
Měnili nám reklamované dveře i s obložkami a obložky lepené na pěnu, než pěna zaschne, jsou rozepřené vzpěrami, aby se obložky neprohly. Při přelézání mezi vzpěrami, následován Gerrýskem, se Gerrýsek rozhodl, že tu nejspodnější (ve výšce cca 10cm) nebude překračovat, ale že jí přeskočí. Tak jsme přidali agilitní povel "Hop" a ještě to procvičovali i další den a přidali jsme i dvě hopsny za sebe. Teď už vzpěry mezi dveřmi nejsou, tak musíme vymyslet na zahradě nějakou náhradu, když to Gerrýska tak moc baví, hopsat :-)

18.7.2016

"Ber"
Dnes jsme měli úvod do "Pozitivní motivace". Přidali jsme povel "Ber" na podaný pamlsek. Gerry si nesmí vzít pamlsek z ruky sám, nesmí se do ruky dobývat a ani z otevřené dlaně si nesmí vzít. Kdykoliv odolá pokušení, tak následuje pokyn "Ber" a podání jednoho pamlsku z plné ruky.

18.7.2016

"Lehni"
Klasický povel. Už jsme ho přidali, protože se na cvičáku procvičuje, tak abychom tam nelelkovali.

6.7.2016

"K noze" (za chůze)
Rozšiřujeme povel "K noze" za chůze, kdy Gerrýsek má za úkol udržovat stabilní pozici po levé noze psovoda. Samozřejmě ze začátku ho taháme v dané pozici na granulce. Na procházce korigujeme vodítkem. Zatím z lehínka. Cíl je, aby u nohy chodil na povel a ne aby byl u nohy přilepený nonstop.

5.7.2016

"Vstaň | Vztyk | Stůj"
Tenhle povel jsme zařadili po prvním cvičáku, kde se tento povel už procvičoval a my ho ještě nezkoušeli. Budu si ale muset oprášit správné názvosloví a použití.
Asi to není úplně přesné, ale tyhle tři povely cvičíme tak nějak dohromady. "Vstaň" a "Vztyk" cvičíme jako povel ze sedu, "Stůj" pro udržení vztanuté polohy. Patrně "Stůj" vynechám a přenechám ho jako povel pro zastavení činnosti - ať už zastavení pohybu (resp neuvedení do pohybu) nebo přerušení čehokoliv, co Gerry bude zrovna dělat. Takže "Stůj" a "Přestaň" budou v druhém použití mít stený význam.
Rozdíl mezi "Vstaň" a "Vztyk", pokud nějaký je, si do příště určitě dohledám ;-)
Tak jsem dohledal akorát to, že "Vztyk" se moc nepoužívá, resp. našel jsem jen "Vztaň". Takže budeme používat rozšířenější povel "Vztaň" a pokud se někde vyžaduje nějaké povinné názvosloví povelů (např. u nějakch zkoušek), tak to nejspíš bude "Vztaň", tak ať to nemusíme pak přeučovat.

2.7.2016

"Volno"
Tento povel se učí špatně. Prostě tím zakončujeme jakékoliv hraní či cvičení (dost často zapomenu), aby si Gerry zvykl, že po tomto příkazu už nemusí nic očekávat. Ve zkouškách je, myslím, něco jako že musí poodejít alespoň na pět kroků pryč. To zatím necvičíme a myslím si, že to není úplně správně, takto definovat "Volno". To, aby pes poodešel, se dá naučit jako příkaz a pes to bude brát jako příkaz a ne jako že má volno. Takže až Gerry pochopí "naše volno", tak podle toho, jak se bude chovat, když volno dostane, tak pak to kdyžtak poupravíme např. tak, že to je příkaz, kdy musí poodejít pět kroků a pak si dělat co chce.

2.7.2016

"Pusť"
Trénujeme v průběhu hraní, nejlépe, když je Gerry hodně rozjetý, tak aby se učil i klidnit vášně. Takže při přetahování o hadr či hračku zničehonic si přestanu hrát, zcela se uklidním a nabídnu granulku výměnou za to, co zrovna Gerry drží v papule. Výměna je vždy úspěšná.

2.7.2016

"Na místo"
Je to hodně obdobné jako "Do boudy". Hodí se pár granulek do ohrádky nebo na pelech a zazní povel a Gerrýsek jde "Na místo" :-)

18.6.2016

"FUJ!" a "Nesmíš"
"Fuj" a "Nesmíš" přidávám až teď, mimo chronologii, protože jsem na to zapomněl. Zcela jasně se jedná o povely, ale jsou tak samozřejmé, že mi proklouzly a neuvědomil jsem si, že to povely jsou. Používají se na všechno, co Gerrýsek dělá špatně. Hlavně tedy co se snaží spapat plus drobnosti jako že nesmí trhat oblečení a maso na lidech (což chápe individuálně a ppokud mu není vysvětleno dotyčnou osobou dostatečně jasně, tak to moc v potaz nebere) a že se nesmí sápat na gauč nebo okusovat součásti baráku.

27.6.2016

"Zůstaň"
Nácvik na odložení. Je to podobné, jako "čekej", ale po povelu "čekej" přijde nějaká akce - buďto Geerýsek čeká, než může běžet k misce s jídlem nebo následuje "ke mě" || "k noze". U "zůstaň" je důležité, aby pejsek zůstal celou dobu na svém místě, dokud si ho nevyzvednu (nejlépe přiřazením se k němu do polohy "k noze") a odměním ho, že zůsal, kde byl zanechán.
Cvičit jsme začali kombinací povelu "zůstaň čekej", přičemž to "čekej" tam je, aby věděl, co má dělat a jakmile to pochopí, tak už se nechá jen "zůstaň", protože stejně reaguje už jen na ten první povel. Čas zprvu velmi krátký postupně natahujeme. Po třech dnech nemá Gerry problém vydržet půl minuty. Maximum jsme zatím nezkoušeli, abychom mu povel "nerozkonfigurovali" a máme radost z každé nově přidané vteřiny.
Užití dvou povelů za sebou je hezky popsáno v knížce "Hry pro psí hlavičky". Dá se tak krásně přenaučit nějaký povel na jiný slovní povel nebo jeden cvik naučit na víc povelů. Zkusmo Maxík uměl "sedni" na příkaz "sedni" i "brambora". U Gerrýska experimenty zatím vynecháme, dokud nebude umět vše potřebné s dostatečnou spolehlivostí.

27.6.2016

"K noze"
Pes přiběhne a sedne si vedle levé nohy psovoda ve směru jako je psovod. Jsou dvě možnosti přibíhání - pes zprava oběhnde psovoda zezadu a usedne, nebo přiběhne k levé straně a otočí se ve správném směru. Preferuji druhou variantu, kterou jsme měli nacvičenou s Maxíkem.

26.6.2016

"Pac - Ťap"
Silné lijáky nás donutily po každém venčení Gerrýska důkladně osušit a hlavně odbahnit tlapky. Takže trochu narychlo, ale už začínáme procvičovat "Pac" - podání Gerrýskovy pravé packy a "Ťap", což je packa levá. Podaná packa se mnohem lépe utíra. Na utření zadních se to ale bez převalení na záda a řádného pomazlení zatím neobejde. Ani nevím, jestli nějaký pejsek umí podávat zadní packy :-)
Gerrýsek začal dávat pac a ťap kdykoliv v domění, že hned dostane odměnu a mrví tak provedení ostatních povelů. Prozatím tedy dáváme tyto dva povely k ledu, dokud nebude mít správně na sto procent zažité ty ostatní povely.

26.6.2016

"Do boudy"
Pokyn, aby Gerýsek nakráčel do boudy. Cvičíme tak, že do boudy vhodím pár granulek a Gerrýsek tam za nimi naběhne. U Maxíka se nám to osvědčilo jako velmi rychlý a nenásilný způsob, jak "Do boudy" naučit a nespojovat to s ničím negativním.

22.6.2016

"Čekej"
Jakmile Gerrýsek pochopil "čekej" ve spojitosti s jídlem, tak jsme začli trénovat "čekej" i jen tak naprázdno.

20.6.2016

"Čekej" - "Můžeš"
Při krmení, kdy se nesmí hnout a jít k misce, než mu je povoleno. Pochopit zvládnul asi tak druhý den a za další dva dny už nejenže chápal, ale i poslouchal.

18.6.2016

"Ke mě"
První den jsme hned přidali i druhý povel, ten nejdůležitější. Kupodivu Gerrýska není těžké přivolat, takže se asi nedá říct, že by reagoval na povel, ale prostě přiběhnout chce, když se o něj jeví zájem a hlavně to je za granulku. Co nám dělá radost, je, že přivolat jde i ze situace, kdy je něčím zaujatý a nebo se rozhodl někam jít a dělat si něco po svém, tak i v takovém případě se dá přivolat.

18.6.2016

"Sedni"
Velmi jednoduchý povel. Jeden z úplně základních, proto jsme se, vzhledme ke Gerrýskově povaze, neostýchali jej učit povely od prvního dne. Stačilo zamávat granulkou u čumáu, trochu posunout rukou za hlavu a Gerrýsek seděl. Do druhého dne si už granulky z ruky bral téměř výhradně v sedě, ikdyž neumsel. Po týdnu umí povel téměř spolehlivě i na gesto, bez slovního povelu.
Gesto pro tento povel máme namířený ukazováček šikmo dolu směrem k zemi.

18.6.2016

"Gerry"
Gerrýsek byl na své jméno již docela dobře zvyknutý z domova. V podstatě do dvou dnů reagoval na své jméno bezomylně. Rozhodně pozná, že se jedná o něj.